Feniksowe Wyprawyblog rowerowy

informacje

baton rowerowy bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(37)

wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy FENIKS.bikestats.pl

linki

Przyrodniczo Historyczna trasa rowerowa - Ku Słońcu.

Czwartek, 17 września 2015 Kategoria Kołobrzeg, Lajchcik - 0km - 50km, Nad morzem, Only we Uczestnicy
Km: 41.00 Km teren: 10.00 Czas: km/h:
Pr. maks.: 35.00 Temperatura: 27.0°C HRmax: HRavg
Kalorie: kcal Podjazdy: 209m Sprzęt: Felt mtb Q900 Aktywność: Jazda na rowerze
Szlak rozpoczyna się w Warzelni Soli w Kołobrzegu.


Początkowo trasa przebiega obok działek, następnie groblą. Po kilku kilometrach jazdy polną drogą wjeżdżamy do Grzybowa.

Przy wjeździe do Grzybowa z prawej strony znajdują się rozległe torfowiska, są tu też zanikające jeziorka. Warto w tym miejscu zaobserwować od strony łąk, rzadko spotykany na terenach wydmowych wilgotny las mieszany sosnowo-dębowy. Rośnie tu także brzoza omszona, buk i olcha. Grzybowo założone zostało w 1882 r.
Amatorzy spokojnego wypoczynku w słońcu, ciszy i czystym klimacie przeżyją wspaniałe chwile na plaży dochodzącej do 50m szerokości.

Przejeżdżamy ścieżką rowerową aż do drogi łączącej Grzybowo z Dźwirzynem.

Gdzie w lasku można przesiąść się na rowery stacjonarne ;)).


Dźwirzyno to dawna wieś rybacka położona między Morzem Bałtyckim, a północno -wschodnim brzegiem Jeziora Resko. Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się juz w roku 1270 jako Dwirin. Pod koniec XIXw. Rozwija się jako osada wypoczynkowa, powstają pierwsze pensjonaty i zabudowa jednorodzinna. Godnym polecenia są tereny położone nad Jeziorem Resko Przymorskie. Jezioro ma powierzchnię 6,2 km kw i głębokość 3 m, obrośnięte jest pasem trzcin, które jest miejscem schronienia i życia dla wielu gatunków zwierząt i ptaków /łabędź niemy, perkoz/. To wspaniałe miejsce do wędkowania, obserwowania przyrody i uprawiania sportów wodnych /jachting, surfing, kajaki, rowery wodne/.


Po przekroczeniu drogi i przejechaniu 300m, skręcamy w prawo w polną drogę. Po 150 metrach zaczyna się droga wykładana płytami, którą dojeżdżamy do lasu i skręcamy w lewo. Jedziemy 1500m, następnie skręcamy w prawo i po kilkuset metrach dojeżdżamy do mostu.

Po przejechaniu mostu ruszamy w kierunku Karcina , gdzie skręcamy w prawo i po 2km dojeżdżamy do Karcina.



W Karcinie wita nas neogotycki kościół pw. Krzyża Świętego z 1869 r. otoczony zabytkowym murem z XIX w. i cmentarz przykościelny. Wokół kościoła rośnie 27 lip drobnolistnych wpisanych do rejestru pomników przyrody /obw. 220-230cm, wys. 30 m/ oraz dąb szypułkowy /obw. 330Cm, wys. 40M/. W miejscowości znajdują się, także inne liczne zabytki architektury min. chałupa z 1850r, stodoła z 1844r, dworzec kolejowy z końca XIXw., młyn wodny z XIXw. i polny głaz narzutowy.

Straż pożarna w Karcinie.

Prawie na końcu Karcina jest sklep spożywczy, pachnący PRLem ;) w którym czas zatrzymał się dawno temu, obsługuje w nim bardzo miła Pani. Jesteśmy w nim już drugi raz, przerwa w odwiedzinach 2 lata;), na brak wyboru piwka ;) i innych produktów nie można narzekać ;).

I szkoła w Karcinie.

Buczynowy Las.



Sarbia to miejscowość posiadająca zabytkowy układ przestrzenny z wieloma zabytkami architektury. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Kościół parafialny pw. Św. Jana Chrzciciela z XVI wieku /gotyk/ oraz cmentarz. W pobliżu kościoła znajduje się plebania z końca XIX wieku. Przez miejscowość przepływa rzeka Dębosznica - jej bystry nurt już w średniowieczu wykorzystywany był do celów przemysłowych. Obecny młyn wodny został zbudowany w 1895r i używany był do roku 1980. Tuż za młynem zaczyna się wieś Drzonowo.






Na uwagę w Drzonowie zasługuje dawny dwór z II połowy XIX wieku otoczony budynkami gospodarczymi będący zabytkiem architektury. Za dworem rozciąga się Park podworski z XIX w. wpisany do rejestru zabytków. Park charakteryzuje się zróżnicowanym drzewostanem- rosną tu min. lipy, dęby, klony, buki. Za parkiem widać dolinę Dębosznicy i rzekę Dębosznicę wijącą się przez łąkę. Warto również zwrócić uwagę w Drzonowie na liczne zabytki architektury - 26 obiektów, min. Murowany Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z I połowy XIX wieku, młyn z 1893r, wieża transformatorowa z 1919r, stacja PKP z XIXw, szkoła i budynek gospodarczy z 1925 Jadąc w kierunku Nowogardku mijamy po prawej stronie stary wiąz spełniający warunki pomnika przyrody /obw. 130-516cm/




Przejazd z Drzonowa do Nowogardku jest wyłożony tzw. kaflami i jest to 4km odcinek, więc przed tą przeprawą odbijamy na łąkę i degustujemy tutejsze trunki ;))).




Po ochłodzeniu czas na czterokilometrowe trzęsienie ;) kto ma fulla ten ma uśmiech na twarzy ;))). Kto ma charta ten ma wstrząśnienie mózgu i chowa plomby do kieszeni ;)))).




Dojeżdżając do Nowogardku jedziemy wśród zielonych pól i łąk, wśród których skrzą się w słońcu wody sztucznych zbiorników czerwone maki. Nad nimi w okresach przylotów o odlotów krążą stada żurawi. Między pasącymi się krowami przechadzają się dostojnie bociany. W Nowogardku znajdują się kopalnie kruszyw naturalnych (piasku, żwiru) eksploatowane, bądź nieczynne ? wypełnione wodą. Zmierzamy drogą asfaltową w kierunku m. Nowy Borek, skręcając w prawo - opuszczamy Szlak Bocianich Gniazd.










W Starym Borku, jadąc drogą asfaltową po prawej stronie mamy jezioro Borek o powierzchni 10 ha, po przejechaniu ok. 500 m skręcamy w lewo na drogę kamienistą ;( znowu wstrząs mózgu ;). Przejeżdżamy tory kolejowe i drogą polną jedziemy w stronę Grzybowa.




Bałtyckie Złoto, ja znalazłem tylko osiemnastowieczną butelkę Szkockiej, oczywiście pełną ;))).




W Grzybowie planujemy obiadek, ale najpierw robimy małe kółeczko do Kołobrzegu po którym apetyt wzmaga i dopiero wracamy do Grzybowa na małe co nieco ;).



Grzybowo, żeby umilić czas czekania najedzenie ;) zimne na ochłodzenie ;).


Trasa Ku Słońcu jest naprawdę świetnymrelaksem, zróżnicowany teren podczas całej trasy i różnorodność miejsc izabytków bardzo skłania do przejechania jej i to nie raz ;).
Patrycja dzięki ;).



komentarze
Lutra dojechaliśmy i jakieś zdjęcia się pojawią, jak tylko przerzucę trochę piasku ;). Pozdrawiam.
FENIKS
- 21:37 poniedziałek, 21 września 2015 | linkuj
Dojechales? Zobaczę może Patrycja coś opowie. Może jakieś zdjęcie znajdę?
lutra
- 15:32 niedziela, 20 września 2015 | linkuj
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa amion
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]

kategorie bloga

Moje rowery

Giant Toughroad slr 1. 2021 6271 km
BESTIA 2276 km
Czarna Strzała 91 km
FOREST 1528 km
TREK - X pro 9458 1123 km
CRATELLI SPEED 706 km
Euro Bike
Felt mtb Q900 23589 km
MERIDA REACTO 400 LAMPRE REPLICA 2017 1080 km
CANYON NERVE AL 7.9 5923 km

szukaj

archiwum